Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Село Стъргел се намира в полите на Стара планина, в североизточния ъгъл на Камарското поле, на 24 км североизточно от общинския център Горна Малина и на около 50 км от София. ЖП линията София - Карлово и подбалканският път София – Бургас минават на 4 км южно от селото (през с. Долно Камарци), а на 6 км северно са проходите Витиня и Арабаконак, които се свързват с магистрала Хемус .
Жителите с постоянен адрес са 235, а с настоящ – 295 (по данни на ГРАО към 20.07.2015 г.).
Край Стъргел минава туристическата пътека Ком – Емине.
Единствената културна институция тук е НЧ „Христо Г. Данов – 1922” с богат библиотечен фонд – художествена литература и справочници и с етнографска сбирка. Читалището е създадено през 1922 г. по идея на известния български писател Тодор Влайков, заедно с местни учители и по-будни селяни.
Запазени са народните обичаи „Топене на пръстени”, Бабин ден, Велик ден, Лазаруване. Съборът на селото е в чест на християнския празник Св. Богородица и се чества в неделята след 15 август.
Населението е с източно-православно вероизповедание.
Църквата в селото „Свети Николай“ е построена през 1863 година. Изписана е през 1881 година от дебърските майстори Исая Мажовски и Яков Мажовскии от помощника им Русалим Дичов.
Красивата природа около Стъргел привлича много столичани за отдих и туризъм.
Община Горна Малина предвижда построяването на екопътека Паметник „Арабаконак” до извора на р. Бебреш през Стара Мандра в землището на с. Стъргел.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”