Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Село Горна Малина е административен център на община Горна Малина. Разположено на 34 км. източно от гр. София, там където Софийското поле се стеснява като фуния и река Макоцевска разделя последните възвишения на Стара планина и Средна гора. Надморската височина е 620 м. Брой жители – 1 307 с постоянен адрес, а с настоящ – 1550 (по данни на ГРАО към 20.07.2015 г.).
Близостта на Горна Малина до столицата е важен фактор, предопределил развитието ѝ през последните години. Все повече хора предпочитат да живеят природосъобразно в екологически чиста среда, каквато е в Горна Малина, а да работят в града.
Основният поминък на населението до миналия век - земеделие и животновъдство отстъпва все по-голям дял на предприятия в областта на леката промишленост и туризма.
В източния край на селото има обособена индустриална зона. Безработицата през 2015 г. в Горна Малина е намалена в сравнение с 2010 г. с 0,4 пункта и е една от най-ниските в Софийска област.
Исторически сведения: Селища в землището на с . Горна Малина са съществували още от 5 - 6 век пр. н. е. Предания разказват, че днешното име Малина е по-скоро трансформация от латинското „молина” – мелница, защото в близост до реката е имало няколко мелници, а Горна Малина и Долна Малина - от разделяне на селището на две отделни села.
Образование: ВОДЗ „Вяра, Надежда, Любов” се отглеждат и възпитават деца на възраст от 7 месеца до 7 годишна възраст, разпределени в яслена група, групи за 3 и 4-годишни и подготвителни предучилищни групи за 5 и 6-годишни. Сградата на детската градина е открита на 24.05.1976 г. и е с 1000 кв. м. застроена площ. Прилежащият й двор е 9 дка – с тревни площи, с площадки за игра за всяка група, игрище за волейбол, баскетбол.
През изминалите години екипът на детското заведение се стреми винаги да е запознат с новостите в предучилищното възпитание, смело експериментира, съчетавайки новото, интерактивното обучение с традициите в областта на предучилищното възпитание като по този начин ОДЗ „Вяра, Надежда, Любов” – Горна Малина си създаде име на сериозен образователен център със свой стил сред детските заведения на територията на Софийска област. Доказателство са наградите и грамотите, получени на регионално и национално ниво от педагогическия екип и децата.
За децата, живеещи извън с. Горна Малина, има организиран транспорт по маршрути:
- Байлово - Белопопци – ОДЗ;
- Чеканчево - Макоцево - Саранци - Осойца - Негушево - Военни жилища - ОДЗ;
- Гайтанево – Априлово - Долна Малина - ОДЗ;
- Горно Камарци – Стъргел – Долно Камарци – Саранци - ОДЗ
Училищното дело в Горна Малина води началото си от 1865 година. Свещеник Богдан Стоилов (поп Богдан) се счита за първият учител в селото. През учебната 1893/94 се открива и четвърто отделение, а от 1983/84 г. е средно общообразователно училище.
Днес СОУ „Христо Ботев” е средищно училище, с профилирано обучение по стопанско управление и администрация „Сътрудник в малък и среден бизнес” след завършен 8 клас. Училищната база е модерна и поддържана и включва четири компютърни кабинета, библиотека, физкултурен салон, кабинети по всички учебни предмети, както и технологичен, здравен и стоматологичен кабинет. Учебният процес се води от квалифицирани учители по общообразователна и по професионална подготовка, доказали през годините педагогически опит.
НЧ „Васил Левски -1929” предлага: Ежедневно осем часово обслужване; 7 заглавия периодични издания; Неограничен достъп до целия библиотечен фонд; Заемане за домашно ползване на книги и на други носители на информация; Разполага с три работни места за читатели с безплатен достъп до Интернет в рамките на работното време на библиотеката; Принтиране, ксерокопиране, сканиране; Предоставяне на голям салон – 250 места и малка конферентна зала с 50 места за ползване по различни поводи.
Забележителности: Църквата „Успение Богородично” е паметник на културата от местно значение. Построена е през 1920 г. През 2014 г. е направен основен ремонт и дострояване по проект.
Средновековна крепост (останки) - Архитектурно-строителен обект от Античността и Средновековието в местността „Градището”, намира се на
1.5 км югозападно от Горна Малина. Има и останки от манастир „Св.
Константин и Елена”,строен през средновековието.
Тракийско светилище (останки) - Архитектурно-строителен обект от Античността и Средновековието в местността „Дабковица”, на 1 км западно от селото.
Условия за туризъм:
- риболов в хидропарк „Вятърните мелници”;
- къщи за гости – вила „Атика” в центъра на селото. Строи се още една.
Личности
Григор Георгиев Стоичков (р. 1926 г.) - български политик, народен представител и министър, почетен гражданин на община Горна Малина (решение № 61 от протокол № 4/08.05.2006 г. на ОбС)
О.з. полк. проф. д-р Стоян Петков Гатев (1926 – 2013 г.) – лекар, специалист Физикална и рехабилитационна медицина, заслужил гражданин на Община Горна Малина за принос в обществения живот на общината (решение № 61 от протокол № 4/08.05.2006 г. на ОбС)
Атанаска Кирилова Танева(р. 1937 г.) – актриса
Иван Станоев Цветков (р. 1951 г.) – спортист, републикански шампион по колоездене на писта, участник в световното първенство и в олимпиадата през 1972 г.
Серафим Ангелов Серафимов (р. 1947 г.) – спортист, републикански шампион по колоездене на писта 1965 г. и 1966 г.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”