Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Село Саранци се намира в планински район, в централната част на Западна България, на надморска височина от 664 m, в Саранската котловина, най-западната от Подбалканските котловини. В климатично отношение районът попада в област с умереноконтинентално климатично влияние. Отличава се с умерено топло лято и сравнително хладна зима. Средната януарска температура е -1,8 °С, а средната юлска е 18,0 °С.
Селото е на 37 km североизточно от София и има собствена ж.п. спирка, отдалечена на 2 km от самото село. През него преминава Подбалсканския път.
Населението е 225 жители с постоянен адрес, а с настоящ – 332 (по данни на ГРАО към 20.07.2015 г.).
История
Старото име на селото е Ташкесен. Сведения за селото под името Ташкенсен има в турските регистри от 1728 година.
На 19 декември 1877 година руските войски разбиват турската отбрана при селото, създават условия за прочистването на Арабаконашкия проход и за освобождението на София.
През 1903 година е положено началото на читалищната дейност – Народно читалище „Пробуда-1903“, което продължава дейността си и сега и е най-старото читалище в община Горна Малина.
През 1905 година е основано земеделско спестовно заемно дружество „Съгласие“.
Настоящото име произлиза от турската дума saranci – човек, който тъче килими от памук, но също означава саран, т. е. обсада.
Край селото са открити тракийски могили, които все още не са проучени.
Културни и природни забележителности
Селото е благоустроено, с добре поддържана инфраструктура. Изградени са водоснабдителна, електропреносна и съобщителна мрежи. Липсва обаче канализационна мрежа. В него функционират магазини и заведения за хранене и развлечение.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”