Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Село Макоцево се намира в Ихтиманска Средна гора, на 15 км източно от административния център Горна Малина, около 40 километра от София и на 5 километра от селата Саранци и Чеканчево. Най-високият връх, в близост до селото, е Опор (1089 m) – втори по височина, след връх Звездец, в община Горна Малина. През землището на селото минава главния вододел на България, а също и едноименната Макоцевска река. Жителите с постоянен адрес са 151, а с настоящ – 484 (по данни на ГРАО към 20.07.2015 г.). На изток от селото, в местността „Овчо бърдо” се намира най-голямата вилна зона в община Горна Малина. БДЖ има две спирки в Макоцево - МАКОЦЕВО и МАКОЦЕВО СП.
Малкото останали деца се обучават в ОДЗ „Вяра, Надежда, Любов” в Горна Малина, а учениците – учат в средищното СОУ „Христо Ботев” в с. Горна Малина
Църквата „Великомъченик Свети Димитър” е паметник на културата. Построена е през 1862 г., а през 2003 г. й е направен основен ремонт. Някои от стенописите и иконите са дело на местния иконописец от XIX век Йото (Иван Неделков).
Кметството и НЧ „Просвета 1918” се помещават в сградата на общежитието на закрития дом за деца и юноши.
Личности
Георги Тановски (1883 — 1944), български военен деец, генерал-майор
Георги Дамянов (1886 — 1923) деец на БЗНС, един от водачите на въстаналите войници през владайското въстание
проф.Марин Коцев - художник, дългогодишен преподавател по специалност "Дизайн на детската среда" в Национална Художествена Академия.
проф.Иван Георгиев Иванов (1944)- молекулярна биология
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”