Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Село Гайтанево е едно от най-малките селища в община Горна Малина. Жителите с постоянен адрес са 143, а с настоящ адрес - 225 човека (по данни на ГРАО към 20.07.2015 г.).
То е разположено на разстояние 10 км югоизточно от административния център, заобиколено от широколистна и иглолистна гора. Землището му заема най-южната част на общината, а в центъра на селото е крайната точка на четвъртокласния път Априлово – Гайтанево.
Обработваемата земя е дадена на арендатори.
Името Гайтанево е дадено на селото през турско време, според историята –тук, с гайтан, се е обесило младо момиче.
Църквата „Света Параскева” е построена през 1861-1863 г. и има един от най-хубавите стенописи , с които са изографисвани църквите.
На територията на селото се намират и две манастирчета - „Св. Илия” и „Св. Неделя”. На празниците на светиите има църковна служба и се приготвя курбан.
В Гайтанево сега няма училище. Сградата, в която са се обучавали деца и от Белопопци до завършване на 7 клас, е продадена през 2005 г.. Малкото останали деца в селото оттогава се обучават в средищните училища в Горна Малина и в Априлово.
Единствената културна институция в селото е НЧ „Паисий Хилендарски – 1927”.
Чистият въздух, красивата природа и спокойствието привличат през лятото много граждани, напуснали селото преди години в търсене на работа.
Младите хора ходят на пикник в местността „Кадийското кладенче”, където има заслон, построен със собствени средства и труд от ловната дружинка.
Личности
Проф. Георги Илиев Георгиев (1917 – 1988 г.) - български историк и археолог
Проф. д-р инж. Иван Димитров Илиев (р. 1939) - български топлотехник
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”