Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Председател настоятелство: Илия Недялков
Библиотекар: Лилия Трайкова Абу-Гош
Работник библиотека: Даниела Николова
Телефон за контакт: 0876736814
e-mail: n4svetlina1927@abv.bg
Работно време: понеделник – петък
08:00 – 17:00 часа
Предлага: Осемчасово обслужване на потребителите. Разполага с богат библиотечен фонд (9778 библиотечни единици). Предлага безплатен достъп до електронни услуги. (търсене на работа, попълване на автобиографии, молби, копиране на документи и принтиране), интернет.
История на читалището: През 1925 г. будни хора от селото, заедно с местни учители, започват да събират дарения за създаване на читалище. Регистрацията е от 1927 г. Първоначално читалището се помещава в малка тясна стаичка, в стара постройка, която се е намирала на центъра.
От 1979г.Читалището разполага със собствена сграда, в която има малък, голям салон и просторна библиотека.
До 1989 г , НЧ „Светлина 1927” се слави в региона със самодейните си колективи – голям и малък танцови състави, женска и детска група за изворен фолклор, група за възпроизвеждане на местни народни обичаи. С много любов и с всеотдайност читалищните деятели успяват да насочат вниманието на подрастващите към съхраняването на народните обичаи и традиции. Обичайни са възстановките на „Бабин ден”, Лазаруване”, „Коледуване“ и „Топене на пръстени”.
В момента се възражда женска певческа група.
Априловци са горди и с краеведската книга на Здравка Христова „Априлово през годините и родови корени“, издадена през 2015 г.. Книгата бе посрещната с голям интерес, върна хората към корените им, запозна ги с историята на Априлово и региона.
Усилията на читалището са насочени към обогатяване на библиотечния фонд, опазване на културните традиции и успешното им предаване на идващите поколения.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”