Част е от Софийска област и се намира на 31 km източно от гр. София. Съставена от 14 села: Априлово, Байлово, Белопопци, Гайтанево, Горна Малина (общински център), Горно Камарци, Долна Малина, Долно Камарци, Макоцево, Негушево, Осойца, Саранци, Стъргел и Чеканчево.
Прочети повече
Намира се в село Байлово, на около 40 km източно от град София. Широкият двор, големият орех, плевнята, навесът, под който е събран селскостопански инвентар, ни връщат към атмосферата, в която е живял и творил класикът на българската литература Елин Пелин.
Прочети повече
Многофункционалната модерна спортна зала е с 1000 зрителски места, спа-център, две фитнес зали, кабинети за рехабилитация, конферентна зала с 50 места, център за ТV- предавания, собствено озвучаване и др.
Прочети повече
Община Горна Малина е родно място на много герои, служили гордо на България. 467 войници, сержанти и офицери от нашия край са убити на бойните полета или са починали от раните си през Балканската, Първата и Втората световни войни (1912 – 1945 г.). Признателното население е изградило военни паметници в тяхна чест в родните им села.
Прочети повече
Читалищно Настоятелство:
Председател: Красимира Христова Николова
Членове: Илиана Димитрова Илиева – секретар
Пенка Савева Петрова
Христина Спасова Иванова
Георги Владимиров Павлов
Библиотекар: Анна Захариева Цветкова
Телефон за контакт: 0876734728
e-mail: chitalishte.bailovo@abv.bg
Работно време: понеделник – петък
08:30 – 12:30 и 14:00 до 18:00 часа
Почивни дни: събота и неделя
Предлага: Достъпност до информация, електронни услуги (търсене на работа, попълване на автобиографии, молби, копиране на документи и принтиране), разполага с богат библиотечен фонд. Урежда изложби, тържества и мероприятия за деца и за населението на Байлово. Читалището взема участие при подготовката и провеждането на традиционния събор на селото. Домакин и съорганизатор на Регионалния празник “Който се смее, дълго живее”, юбилейни годишнини от рождението и от смъртта на Елин Пелин, от създаването на читалището и др.
История на читалището: На 10 декември 1922 г. родолюбиви и ентусиазирани байловчани, по предложение на Елин Пелин, основават Народно читалище "Елин Пелин - 1922", с. Байлово. За председател е избран Захари Велков. През първите 6 години читалището се помещава в родната къща на Елин Пелин. Първите книги са подарени от Министерство на народното просвещение с министър Стоян Омарчевски, който одобрява и устава на читалището. Инвентар за обзавеждането е събран от дарители байловци.
Читалището е първото и единствено по своя характер духовно средище по онова време в Байлово. Историческата му заслуга за културната дейност на с. Байлово се определя от неговия принос в запазването и обогатяването на местните традиции, зараждането на театралното изкуство, в създаването на библиотечното дело.
Първият, така наречен, просветителски период на читалищната дейност продължава до 1928 г. Провеждат се вечерни четения в читалището на разкази на Елин Пелин, Иван Вазов и др. Четци са главно учителите. Изнасят се много пиеси в селото и околните села. Театралната самодейност води началото си от 1895 г., когато Елин Пелин е учител в селото. Изнесени са пиесите „Руска и Ангелчо” и „Обесването на Левски”. Ролята на Левски е изиграна от Елин Пелин.
През началото на 40-те години читалищната дейност се поема от Димитър Йончев. Организират се четения, които излизат извън рамките на читалището, чете се и по седенки. Закупува се първият в селото батериен радиоапарат.
След 1944 г. настъпва период на активна работа на читалището. Събират се оцелелите книги, създава се и младежки хор, изнасят се много пиеси. През 1950 г. ББИ „Елин Пелин” с тогавашен д-р Т. Боров поемат шефство над читалището. Подарени са много книги. Установени са връзки с института за чуждестранна литература в Москва. От 1961 г. е създаден свободният достъп до книгите в библиотеката. Написва се историята на селото. Събрани са и са нотирани над 800 байловски песни, записани са обичаи и обреди. Събрани са от Никола Стоев и издадени от БАН архивни материали – „Прототипите на героите на Елин Пелин”.
През 1977 г. на 11 ноември е открит построеният в чест на 100- годишнината от рождението на Елин Пелин Дом – паметник „Елин Пелин”, както и реставрираната родна къща – музей на писателя. В Дом – паметника се помещава богата библиотека с над 13 515 тома литература. Читалището разполага с киносалон със 185 места, малки зали и гримьорни, музейна експозиция „Живот и творчество на Елин Пелин”, която се посещава от групи от цялата страна и чужбина. От откриването до сега са преминали стотици хиляди посетители.
Читалището съхранява през годините българщината и националния дух, продължава да бъде център на творческа активност и общуване между трудовите хора, младежите и децата. И днес тук се пресъздават различни обичаи – „Коледуване”, „Сурвакари”, „Лазаруване” и др. В работата на читалището важна роля играят самодейците. Стотици самодейни таланти са преминали през школата на любителското народно творчество на читалището, които и до днес радват публиката с прекрасните си изпълнения. Ежегодно читалището е организатор и домакин на Регионалния празник, посветен на хумора и шегата „Който се смее, дълго живее”.
През годините на преход Народно читалище „Елин Пелин – 1922” с. Байлово се оказа важен фактор в местното развитие. Библиотеката към читалището спечели проект по Програма „Глоб@лни библиотеки- България”. Проектът има стратегическата цел да осигури достъп до информация, знание, комуникации и електронни услуги за обществото чрез ефективно ползване на безплатен интернет, достъп до обучения и други информационни и комуникационни технологии. Целта е да подпомогне приобщаването на гражданите към глобалното информационно общество и да се повиши качеството им на живот.
Сега и в бъдеще, чрез своята художествено – творческа и културно – просветна дейност, Народно читалище „Елин Пелин- 1922” като културна институция ще участва и ще влияе на духовното обогатяване на байловчани и за културното развитие на с. Байлово в партньорство с общинското ръководство, кметството, фирмите в селото, пенсионерската организация и с музейните работници.
Уважеми съграждани,
От 01.07.2019г. действащият нов уеб сайт на Община Горна Малина се намира на адрес -http://www.gornamalina.eu/newsite/. Също така може да бъде достъпен и от стария адрес - http://www.gornamalina.eu/. Обществените поръчки до 01.07.2019г, както и друга стара информация, може да бъде достъпена оттук - http://www.gornamalina.eu/index.php
Финална конференция по проект „Училище за успех – Модел на образователна интеграция, основан на силните страни”